Ana içeriğe atla

Amerikan panel kapısı hakkında bilinen hatalı bilgiler

“Amerikan

Amerikan panel kapısı, kapı sektöründe ekonomik ürünler arasında yer alan, çok talep gören ideal bir yapı dekorasyon malzemesidir.
Amerikan panel kapısının hafif bir ürün olması, içinde kâğıt petek dokusunun bulunması, montajının kolay yapılması ve pratik bir malzeme olması gibi sebepler halk arasında yanlış kanaatlerin oluşmasına neden olmuştur.
Bu makalemde sizlere Amerikan panel kapısı hakkında bilinen yanlış algıların neler olduğunu doğru bilgiler doğrultusunda açıklayacağım.Fabrikasyon Amerikan panel kapısı imalatı ile özel imalat arasında fark vardır. Özel imalat Amerikan panel kapısı daha kalitelidir algısı kısmen yanlıştır.
Bu söylem daha ziyade küçük ölçekli kapı imalathanelerinde, marangoz atölyelerinde söylenen iddialardır.
Fabrikasyon üretim yapan büyük kapasiteli kapı fabrikaları karşısında, küçük bir marangozun “Benim kapım özel imalattır.” sloganı tek dayanağıdır!
Oysa Amerikan panel kapısının kalitesi büyük fabrika yada özel üretime göredir diye söylenemez.
Hatta büyük fabrikalarda üretim de kullanılan ileri teknoloji ürünü CNC makinesinde el değmeden çıkan bir kapıda hiç hata bulamazsınız.
Fakat dikkat edin; Fabrikasyon üretim ile hazır amerikan panel kapıyı karıştırmayalım. Hazır Amerikan panel kapısında kalite çok düşüktür. Ölçü nasıl üretilmişse o dur! Satın alırsınız vede duvarınıza uydurmaya çalışırsınız. Kapı kasası, kapı, pervaz her şey standarttır.Genellikle bu kapı türünü ekonomisi çok düşük olan müşterilerimiz alır ve pişman olurlar, boya kalitesi berbattır.
Kasa kalınlık ölçüsü 12 cm, 14 cm, 16 cm gibi standart olduğu için duvarda kalan boşluk kapı pervazıyla kapatılmaya çalışılır. Hazır kapıyı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Örneğin; Büyük yapı marketlerde satılan Amerikan panel kapılar genellikle düşük kaliteli hazır kapı türüdür.

“Amerikan

Amerikan panel kapısının kalitesi; iç iskeletinde kullanılan ağacın cinsi, kerestenin ebatları, kerestenin kuruluğu, petek dokunun ve tutkalın kalitesi, iyi bir panel, doğru presleme ve iyi bir boyada gizlidir.
Siz isterseniz günde bir kapı çıkaran atölyeden kapılarınızı satın alın, eğer kalite yoksa yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Çünkü üretimde kullanılan malzeme, makine donanımı ve ustalık yetersizdir.
Öte tarafta fabrikasyon imalat yapan fakat marka olmayı hedefleyen, en güzeli, en doğruyu arayan, bir vizyona sahip Amerikan panel kapısına adidir demek hiç etik ve ahlaki bir söylem değildir.
Amerikan panel kapı satın alırken kapının kalitesine bakın!

Amerikan panel kapısı kağıttan yapılıyor bilgisi ile anlaşılan algı tamamen yanlıştır!
Amerikan panel kapısında; ahşap iskelet arasına dolgu malzemesi olarak kağıt petek malzemesi kullanılır.
Kâğıt petek isminin, zihnimizde canlandırdığı kağıttan kapı idraki yanlış bir algıdır! Çünkü Amerikan panel kapı paneli boş bir ağaç iskelet üzerine tutkalla preslenerek yapıştırılırsa; kapınızın içi boş kalacağı için esner yada sağlam olmaz.
Oysa kağıt petek üzerine sürülen tutkal preste kurutulduğunda ağaç gibi sağlam bir doku oluşturur!
Amerikan panel kapısının basit darbelerde delinir algısı doğru değildir!
Amerikan panel kapısının; ahşap serenlerini olması gereken ölçülerde yapın!
Kağıt petek dolgusunu iyice, atlamadan tutkallayıp doğru ve tam olarak presleyin.
Bu kalitede bir Amerikan panel kapısını müşterilerimizin sordukları gibi yumrukla delemezsiniz!

Yorumlar