Ahşap oyma antik kapı

Ahşap oyma antik kapı
Günümüzde kapı satın alma ihtiyacı hissettiğiniz zaman; aklınıza ilk olarak Amerikan panel kapısı, yâda standart çam kapı modelleri veya pvc kaplama kapılar gelmektedir değil mi?
Oysa ilk olarak aklınızda beliren bu kapı modellerinin hiç birisini lüks konut sektöründe kullanamazsınız.
Yâda farklı olup, fark yaratmayı isteyenlerin aradığı kapı; Amerikan panel kapısı veyahut benzeri eş değer kapı modelleri olmasa gerektir!

Peki, özel kapı dendiği zaman aklımıza ne gelmelidir? Hangi tür kapı modelini tavsiye edersiniz? Sanatsal boyutu ile ön plana çıkan, her ustanın yapamadığı gibi her müşterinin de satın alamadığı ahşap oyma antik kapı türünü tavsiye ediyorum!

Ahşap oymacılığı; Anadolu da 8. Yüzyıldan itibaren başlamış günümüze kadar gelmiştir. Ahşap oyma tekniği ile ustalarımız ağacı nakış gibi işlemişlerdir.
Günümüzde ahşap oyma antik kapı ustaları parmakla sayılacak kadar azdır. Ustalarımız, sanatlarını; ileri teknoloji ürünü CNC tezgâhları kullanılan ahşap işleme atölyelerine bırakmışlardır.
Bu atölyelerde üretilen; bütün kapının ahşabında uygulanan ahşap oyma kapıları olduğu gibi, kapı üzerine sonradan eklenen “kapı orta kısmı göbek panosu” oyma ahşap modelleri vardır.
Tek yüzü ahşap oyma olan yâda çift yüzü ahşap oyma olan biçimleri vardır.
İç oda kapısı olarak kullanıldığı gibi dış sokak kapısı olarak ta yapılabilmektedir.

En önemlisi; kumlama, asitleme, yakma, telleme yöntemleri ile kapınıza eskitme görüntüsü verilebilirsiniz, yada cila atarak kapınıza parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz.
Yazan: Ahmet Kanburoğlu

 Ahşap oyma antik kapı

Ahşap oyma antik kapı

 Ahşap oyma antik kapı

 Ahşap oyma antik kapı


2 yorum:

Dikkat: Yorum ya da sorunuzu gönderirken, yorum kutusuna yazınızı yazın.
Sonra; Yorumlama biçimi kutusundaki Profil Seçin Butonundan Name/URL linkini seçerek sadece adınızı yazın.
Yorum Göndere Basın!
Eğer yayınlanmaz ise tekrar Yorum Göndere Basın
Görüşlerinize önem veriyoruz!