Ana içeriğe atla

Küf ve bakteri üremiş yüzeylerin boyanması

“Küflü
Küf kokusuyla, görüntüsüyle insan sağlığını tehdit eden evlerimizde, iş yerlerimizde çok sık karşılaştığımız can sıkıcı bir durumdur.

Küflü bir duvarda temizliğe ve boyaya başlamadan önce; Küf oluşumuna neden olan sebepleri bulup ortadan kaldırmamız gerekmektedir!

“Küflü
Eğer duvarınızda tamamen yüzeyi kaplayan çok ağır küf yoğunluğu varsa; Duvarınızda, duvar yüzeyinin nemlenmesine, nemli kalmasına sebep olan su sızıntısı mutlaka vardır.Duvarınızda çok ağır küf oluşumuna sebep olacak nedenler!
1-) Kalorifer, doğalgaz peteklerinden su sızıntısının olması …
2-) Duvar içinden geçen temiz su, kirli su hatlarından duvarınızın nemlenmesine sebep olacak kaçak olması…
3-) Banyo ve tuvalet duvarlarında ki seramik derz dolgularının özelliklerini yitirmesinden dolayı su sızıntısının olması…
4-) Evinizin pencere kenarlarında ki silikon yalıtım malzemesinin zamanla asli özelliğini yitirmesi sonucu buralardan evinizin duvarına su sızıntısı olması…
5-) Çatınızdan evinizin tavanına su sızıntılarının olabilmesi gibi!
Bu örnekleri çoğaltabiliriz!
Bu ve benzeri sebeplerin oluşturacağı küf sorununun çözümüne geçmeden önce, su sızıntısının mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız boya birkaç ay içinde aynı olacaktır.

“Küflü
Eğer küf yoğunluğu çok azsa muhtemelen duvar yüzeyinin nemli kalmasına neden olan havalandırma sorunu vardır. Hava almayan, güneş görmeyen yerlerde duvar terleme yapacağı için buda küfe neden olacaktır.
Küfle baş etmenin en önemli adımı evinizi düzenli olarak sürekli havalandırmaktır. Perdelerinizi ara, ara açıp evinizin güneş görmesini sağlamaktır.
Evinizi havalandırmak, güneş görmesini sağlamak küf oluşumunu önler!
Dikkat edin bodrum katları güneş görmediği için küf sorunuyla sürekli uğraşır!

“Küflü
Küf temizliği nasıl yapılır?
1-) Boyanız silinebilir bir boya ise ve küf yeni, yeni oluşuyorsa duvarınızı eski görüntüsünü alana kadar nemli bir bezle iyice silin! Sonra kuru bezle iyice silin!
2-) Küf duvara nüfuz etmişse; Duvarınızı zımpara ile iyice temizleyin sonra çamaşır suyu karıştırılmış su ile silin. Çamaşır suyu küf mantarını öldürecektir. Sonra duvarınızı iyice kuru bir bezle kurulayın.
3-) Pencere kenarında oluşan küfü alkollü su ve fırça vasıtasıyla iyice fırçalayın. Sonra alkol suyu ile ıslatılmış nemli bir bez ile silin ve son olarak kuru bir bez ile kurulayın.
4-) Küf temizlerken; Çamaşır suyu sirke ve su karışımı bez ya da fırça ile duvar temizliği yapılır. Sonra kuru bir bez ile iyice kurulanır.

“Küflü
Küf temizliği yapıldıktan sonra boya yapılması!
Küf temizliği yapıldıktan sonra; Eğer küf duvara işlemişse temizlikten sonra duvarınızı yeni bir boya ile boyamanız gerekmektedir.
Boya yapılacak yüzey tam olarak kuruduktan sonra astar boya uygulaması yapılmalıdır.
Astar boyadan sonra anti bakteriyel, küf önleyici bir boya ile boya yapılmalıdır.

“Nem
Küf sorunu ve çözümünde dikkat etmeniz gereken detaylar!
1-) Evinizi sürekli olarak havalandırın.
2-) Evinizin güneş görmesini sağlayın.
3-) Mutfak, çamaşır odası, banyo, tuvalet gibi nem oranı yüksek yerleri her kullanımdan sonra kurulayın ve havalandırın.
4-) Bodrum kat ya da penceresi olmayan kör odalar da mutlaka havalandırma sistemi monte edin.
5-) Odalar arası sıcaklık farklarını dengede tutun.
6-) Çamaşır suyu ile küf temizlerken maske kullanın ve gözlük takın temizlik sonrası evinizi iyice havalandırın.
7-) Küf sorunu çok büyük çaplı ise mutlaka uzman ekiplerden yardım almanız gerekmektedir.
8-) Küf sorunu olan odalarda çok sayıda çiçek, bitkiniz varsa başka bir odaya kaldırın. Bitkiler odanızda ki nemi çoğaltır. Nem rutubete sebep olur.
9-) Odanızda ki nem oranını düşürmek ve normale indirmek için nem alıcı cihaz satın alıp kullanın.

Yorumlar