Ahşap parkeyi zımparalayıp cilalama

 sistire cila
Ahşap parkenin montajı tamamlandıktan sonra daha zarif, parlak ve dekoratif görünmesi için; Sistire makinesi ile zımparalanıp akabinde cila atılması gerekmektedir.
Masif parke ve rabıtalı parkenin montajı en son cila ile tamamlanır.

Ahşap parkeye zımpara yapma ve cila atma işinin incelikleri! “Sistire, cila atmanın püf noktaları!”

 1. Ahşap parkede en önemli özellik ağacın kuru olmasıdır.
  Tam kurumadan zımpara yapılırsa; Ahşap parke olması gerektiği gibi zımparalanamaz pütürlü kalır.
 2. Tam kurutulmadan ahşap parke üzerine cila atılırsa; Zamanla ahşap parke kurumaya bağlı olarak açma ve aralama yapacaktır.
 3. Ahşap parkenizin tam kuru olup olmadığı konusunda risk almak istemiyorsanız: Montaj sonrası hemen cilasını atmayın birkaç hafta ahşap parkenizi bekletin. En doğrusu 1 ay beklemektir.
 4. “Sistire” Zımparaya ağacın cinsine göre 36 lık yâda 40 lık palet zımpara ile başlanır. 36 lık ve 40 lık palet zımpara kalın dişli zımparadır. Ustanız ahşap parkenizin “sertlik” karakteristik özelliğine göre zımpara türünü seçer.
 5. Silme yapılırken toplanan toz talaş ile macun yapılır. Hazırlanan macun çek, çek yâda macun küreği ile ahşap parke üzerinde iyice yedirilerek dolaştırılır. Amaç ahşap parkede ki araları, boşlukları, açık kalan tahta birleşim noktalarını dolgu yaparak düzeltmektir.
 6. Dolgu macunu nasıl hazırlanır;
  İki türlü dolgu macunu hazırlanır.
  İlki ve en çok kullanılanı; CMC toz tutkalı ile su ve toz talaş uygun oranlarda karıştırılır.
  CMC toz tutkalı duvar kâğıdı yapıştırıcısı olarak kullanılmaktadır. CMC tutkalı ve su karışımı yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu karışımın en güzel tarafı macun hemen donmadığı için kullanışlıdır.
  İkincisi; Dolgu verniği ile toz talaş uygun oranlarda karıştırılarak hazırlanır. Bu tip macununun avantajı hemen kurumasıdır. Dezavantajı çok kısa sürede donma yapacağı için az miktarda macun hazırlanıp kurumadan anında çekilmelidir.
 7. Dolgu macunu kuruma süresi; CMC toz tutkal ile hazırlanan macun oda sıcaklığında 1 günde kurur.
  Dolgu verniği ve toz talaş ile hazırlanan macun oda sıcaklığında 2 -3 saatte kurur.
 8. Dolgu macunu geniş açma ve aralama yapan bir ahşap parkeye çekilmiş ise muhtemel macunlar kuruduğunda çatlama yapacaktır. Çatlama yapmadıysa sorun yoktur el zımparasına geçilebilir. Eğer çatlama yaptıysa ikince kez macun çekilip kuruması beklenmelidir. Yine çatladı ise üçüncü kez…
 9. Dolgu macunu kuruduktan sonra ince zımpara atma zamanı gelmiştir. İnce sistire; 100 lük yâda 120 lik palet zımpara ile yapılmalıdır.
 10. Eğer ahşap parke yüzeyi sorunlu ise sırasıyla kalından inceye doğru; İlk Önce 36 lık sonra 80 lik en son 120 lik palet zımpara ile silme yönleri değiştirilerek yapılmalıdır.
  Silme yönü nedir? Tarifi; Bir odada karşılıklı ikişer duvar vardır. İlk önce ilk karşılıklı iki duvar istikametinde sistire makinesi gider gelir. Sonra diğer iki duvar arasında yani yön değişir.
 11. Zımpara bittikten sonra sıra ahşap parkenin temizliğine gelmektedir. Ahşap parke iyice süpürüldükten sonra nemli bir bez ile silinir. Tekrar rüzgar yâda başka bir sebep ile içeriye toz girmemesi için gerekli önlemler alınır.
 12. Temizlik yapıldıktan sonra selülozik esaslı dolgu verniği atılma sırası gelmiştir.
 13. Selülozik esaslı dolgu verniği, selülozik tiner ile inceltilir. Kıvamı zeytinyağı inceliğinde olmalıdır.
 14. Dolgu verniği ve cam cila uygun saten rulo yâda at kılı fırça ile sürülür.
 15. Dolgu verniği hava durumuna göre 3 – 4 saatte kurur. Soğuk havada ise 1 günde kurur.
 16. Dolgu verniği kuruduktan sonra el zımparası ile zımparalanır. Pütürlü kalmasın diye… El zımparası 180 yada 220 lik olmalıdır. En doğru olanı 220 lik olandır.
 17. Dolgu verniğini iyi zımparalamaz, temizliği özenilerek yapılmaz ise cam cilanız parlak, ışıltılı durmaz. Pütür, pütür olur üzerinde yürünürken ayağınıza, çorabınıza takılır. Sistire cilada en önemli püf noktası temizliktir.
 18. Selülozik dolgudan sonra birinci kat cila atılır. Bir gün sonra ikinci kat cila atılır.
 19. Cam cila sentetik esaslıdır. Sentetik tiner ile inceltilir. Kıvamı zeytinyağı kıvamıdır.
 20. Cam cilayı kimi usta zarurete istinaden kalın fakat tek kat vurur. Ne kadar kalın cila atılırsa atılsın iki kat cam cila zarafetini, parlaklığını hiçbir zaman yakalayamaz.
 21. Cam cila çok önemlidir kalitesini ispatlamış markaları tercih etmelisiniz. Ucuz cam cila kısa sürede çizilir ve parlaklığını kaybeder
 22. Çift kompetanlı özel cila ürünleri de kullanabilirsiniz. Çift kompetanlı cila türleri dolgu, cila ve sertleştiricileri takım olarak satılmaktadır. Takım olarak satılır bir arada kullanılır. İnceltici tineri özel ve pahalıdır. Fakat çizilmeye karşı dirençlidir.
 23. Cam cila çizildiği, deforme olduğu zaman sistire cila tekrar yapılabilir.
Yazan: Ahmet Kanburoğlu

 sistire cila

 sistire cila


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dikkat: Yorum ya da sorunuzu gönderirken, yorum kutusuna yazınızı yazın.
Sonra; Yorumlama biçimi kutusundaki Profil Seçin Butonundan Name/URL linkini seçerek sadece adınızı yazın.
Yorum Göndere Basın!
Eğer yayınlanmaz ise tekrar Yorum Göndere Basın
Görüşlerinize önem veriyoruz!