Ana içeriğe atla

Ahşap parkeyi zımparalayıp cilalama

Rabıtalı çam taban döşemeye sistire cila atma

Rabıtalı çam taban döşeme montajı tamamlandıktan sonra daha zarif, parlak ve dekoratif görünmesi için; Sistire makinesi ile zımparalanıp akabinde cila atılması gerekmektedir.
Masif parke ve rabıtalı parkenin montajı en son sistire zımpara ve cila ile sonlanır.Rabıtalı çam taban döşemeye zımpara yapma ve cila atma işinin incelikleri! “Sistire, cila atmanın püf noktaları!”

 1. Rabıtalı çam taban döşemede en çok dikkat etmeniz gereken özellik ağacın kuru olmasıdır.
  Tam kurumadan zımpara yapılırsa; Ahşap parke olması gerektiği gibi zımparalanamaz pütürlü kalır.
 2. Tam kurutulmadan rabıtalı çam taban döşeme üzerine cila atılırsa; Zamanla rabıtalı çam taban döşeme kurumaya bağlı olarak açma ve aralama yapacaktır.
 3. Rabıtalı çam taban döşeme tam kuru olup olmadığı konusunda risk almak istemiyorsanız: Montaj sonrası hemen cilasını atmayın birkaç hafta ahşap parkenizi bekletin. En doğrusu 1 ay beklemektir.
 4. “Sistire” Zımparaya ağacın cinsine göre 36 lık yâda 40 lık palet zımpara ile başlanır. 36 lık ve 40 lık palet zımpara kalın dişli zımparadır. Ustanız ahşap parkenizin “sertlik” karakteristik özelliğine göre zımpara türünü seçer.
 5. Silme yapılırken toplanan toz talaş ile macun yapılır. Hazırlanan macun çek, çek yâda macun küreği ile rabıtalı çam taban döşeme üzerinde iyice yedirilerek dolaştırılır. Amaç rabıtalı çam taban döşeme ki araları, boşlukları, açık kalan tahta birleşim noktalarını dolgu yaparak düzeltmektir.
 6. Dolgu macunu nasıl hazırlanır;
  İki türlü dolgu macunu hazırlanır.
  İlki ve en çok kullanılanı; CMC toz tutkalı ile su ve toz talaş uygun oranlarda karıştırılır.
  CMC toz tutkalı duvar kâğıdı yapıştırıcısı olarak kullanılmaktadır. CMC tutkalı ve su karışımı yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu karışımın en güzel tarafı macun hemen donmadığı için kullanışlıdır.
  İkincisi; Dolgu verniği ile toz talaş uygun oranlarda karıştırılarak hazırlanır. Bu tip macununun avantajı hemen kurumasıdır. Dezavantajı çok kısa sürede donma yapacağı için az miktarda macun hazırlanıp kurumadan anında çekilmelidir.
 7. Dolgu macunu kuruma süresi; CMC toz tutkal ile hazırlanan macun oda sıcaklığında 1 günde kurur.
  Dolgu verniği ve toz talaş ile hazırlanan macun oda sıcaklığında 2 -3 saatte kurur.
 8. Dolgu macunu geniş açma ve aralama yapan bir ahşap parkeye çekilmiş ise muhtemel macunlar kuruduğunda çatlama yapacaktır. Çatlama yapmadıysa sorun yoktur el zımparasına geçilebilir. Eğer çatlama yaptıysa ikince kez macun çekilip kuruması beklenmelidir. Yine çatladı ise üçüncü kez…
 9. Dolgu macunu kuruduktan sonra ince zımpara atma zamanı gelmiştir. İnce sistire; 100 lük yâda 120 lik palet zımpara ile yapılmalıdır.
 10. Rabıtalı çam taban döşeme yüzeyi sorunlu ise sırasıyla kalından inceye doğru; İlk Önce 36 lık sonra 80 lik en son 120 lik palet zımpara ile silme yönleri değiştirilerek yapılmalıdır.
  Silme yönü nedir? Tarifi; Bir odada karşılıklı ikişer duvar vardır. İlk önce ilk karşılıklı iki duvar istikametinde sistire makinesi gider gelir. Sonra diğer iki duvar arasında yani yön değişir.
 11. Zımpara bittikten sonra sıra rabıtalı çam taban döşeme temizliğine gelmektedir. Rabıtalı çam taban döşeme iyice süpürüldükten sonra nemli bir bez ile silinir. Tekrar rüzgar yâda başka bir sebep ile içeriye toz girmemesi için gerekli önlemler alınır.
 12. Temizlik yapıldıktan sonra selülozik esaslı dolgu verniği atılma sırası gelmiştir.
 13. Selülozik esaslı dolgu verniği, selülozik tiner ile inceltilir. Kıvamı zeytinyağı inceliğinde olmalıdır.
 14. Dolgu verniği ve cam cila uygun saten rulo yada at kılı fırça ile sürülür.
 15. Dolgu verniği hava durumuna göre 3 – 4 saatte kurur. Soğuk havada ise 1 günde kurur.
 16. Dolgu verniği kuruduktan sonra el zımparası ile zımparalanır. Pütürlü kalmasın diye… El zımparası 180 yada 220 lik olmalıdır. En doğru olanı 220 lik olandır.
 17. Dolgu verniğini iyi zımparalanmaz, temizliği özenilerek yapılmaz ise cam cilanız parlak, ışıltılı durmaz. Pütür, pütür olur üzerinde yürünürken ayağınıza, çorabınıza takılır. Sistire cilada en önemli püf noktası temizliktir.
 18. Selülozik dolgudan sonra birinci kat cila atılır. Bir gün sonra ikinci kat cila atılır.
 19. Cam cila sentetik esaslıdır. Sentetik tiner ile inceltilir. Kıvamı zeytinyağı kıvamıdır.
 20. Cam cilayı kimi usta zarurete istinaden kalın fakat tek kat vurur. Ne kadar kalın cila atılırsa atılsın iki kat cam cila zarafetini, parlaklığını hiçbir zaman yakalayamaz.
 21. Cam cila çok önemlidir kalitesini ispatlamış markaları tercih etmelisiniz. Ucuz cam cila kısa sürede çizilir ve parlaklığını kaybeder
 22. Çift kompetanlı özel cila ürünleri de kullanabilirsiniz. Çift kompetanlı cila türleri dolgu, cila ve sertleştiricileri takım olarak satılmaktadır. Takım olarak satılır bir arada kullanılır. İnceltici tineri özel ve pahalıdır. Fakat çizilmeye karşı dirençlidir.
 23. Cam cila çizildiği, deforme olduğu zaman sistire cila tekrar yapılabilir.

Rabıtalı çam taban döşemeye sistire cila atma

Rabıtalı çam taban döşemeye sistire cila atma

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Su dökülmesi nedeniyle laminat parke ürününün şişmesi, tamir yolları!

Su, laminat parke ürününün en büyük düşmanıdır.
Laminat parke ürünü su problemi nedeniyle şişme, kabarma yapmış yada laminat parkeniz su altında kalmış ise sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey kalmamış demektir!

Laminat parkenizin üzerinde ki suyu, ıslaklığı, nemi çok hızlı bir biçimde bertaraf edin.
Laminat parkenizi elinizden geldiği kadar kurulayın.
Islak kalmamasını sağlayın!
Su ile temasını kesin!Hiç vakit kaybetmeden laminat parke ustanızı çağırın.
Sizin yapabileceğiniz en doğru hareket budur.Laminat parke ustası önce süpürgelikleri sonra laminat parke panellerini sökecektir.
Su gören laminat parke süpürgelikleri, laminat parke şiltesi atılarak yenileri ile değiştirilecektir. Tekrar kullanılamaz!Sökülen laminat parke panelleri kurulandıktan sonra yatık bir istifleme ile kurumaya bırakılacaktır.
Kuruma direk güneşe bırakma usulü ile yapılmamalıdır.
Oda sıcaklığında ani sıcak sokuyla değil, yavaş yavaş kendi halinde bekletme ile yapılmalıdır. Direk güneşe bırakılırsa lamina…

Kabaran laminat parke tamiri

Laminat parke tüm malzemelerde olduğu gibi soğuk ve sıcaktan etkilenerek çalışan yani uzayan, kısalan bir üründür.
Laminat parke montantajı yapılırken bu olası çalışma yani uzama ve kısalma dikkate alınarak duvar diplerine 15 mm boşluk bırakılır.
Bazen bu boşluk yeterli gelmez; Laminat parke sıcakta uzar ve montaj alanına sığmaz. Uzama ile duvara yaslanır, alana sığmadığı için en uygun bulduğu yerden kabarır.
Bu tip laminat parke kabarması arızası tamiri kolay ve basittir.
Laminat parke süpürgelikleri sökülür. Duvara değen laminat parke fazlalığı 15 mm boşluk kalacak biçimde kesilerek alınır.
Laminat parke zemine her yerden tam olarak oturduğu kontrol edilir ve süpürgelik çakılır.


Eğer laminat parke panellerinde kırılma, patlama, kopma, ayrılma var ise; Laminat parke sırayla sökülür, sıra bozulmadan olduğu yerinde muhafaza edilir.
Tekrar montajı yapılır.
Uymayan, olmayan, kilidi kırılan, deforme olan laminat parke yenisi ile değiştirilerek montaj tamamlanır. “Dikkat edin fotoğraf…

Laminat parke kalitesi, kalite kriterleri!

Laminat parke kalite kriterleri konusu sektördeki gelişmelerden dolayı güncellenmiştir.
Aşağıda linki tıklayarak 'laminat parke kalitesini nasıl anlayabilirsiniz?' konusunun güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz!
Laminat parke kalitesini belirleyen en belirgin işaretler nelerdir? Laminat parke satın almaya karar verdiniz!
Laminat parke mağazalarını dolaşıyorsunuz!
Sadece fiyat soruyorsanız…
En ucuz kimden satın alabiliri mi araştırıyorsanız yazmış olduğum makaleyi okumayın!
Yok, doğru parke seçimi yapmak asıl amacınız ise; Laminat parke kalite kriterlerini bilmeniz gerekmektedir.
Yâda bu bilgilerle hiç uğraşmayın; doğru insanlara ulaşıp işinizi güvenilir firmalara teslim edin! Laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır? Laminat parke kalite kriterleri nelerdir? Laminat parke satın alırken nelere dikkat etmeliyiz!
Sorularınızı yanıtlarken mümkün olduğu kadar teknik ifadeler kullanmadan, aşağıda basit anlatımlarla yazdım.
İlk olarak “laminat parke menşei” kalite kriteri ile makaleye baş…

Süpürgelik, Laminat parke süpürgeliği

Süpürgelik, laminat parke montajında kullanılan dekoratif, tamamlayıcı bir elemandır.
Laminat parke süpürgeliği gövde üstüne dekoratif kâğıt kaplanarak üretilir.
4 cm den 12 cm ye kadar birçok modeli vardır.
Modeller, süpürgelik kalıplarına göre değişmektedir.
Laminat parke montajı yapılırken duvar diplerinde uygun ölçülerde genleşme boşluğu bırakılmalıdır.
Bırakılan genleşme boşluğu süpürgelik ile kapatılır.
Süpürgelik kalitesi çok önemlidir. Kalitesiz süpürgelik çok kısa bir sürede deforme olabilir.
Laminat parke markası seçiminde gösterdiğiniz özeni, süpürgelik seçiminde de göstermelisiniz!

Süpürgelik montajı hepsinden önemlidir. Kötü bir işçilik en kaliteli malzemeyi bozar…
Görüntü kalitesini düşürür. Köşe ve ek yerleri tam olarak birleşmez.
Süpürgelik montajı tel çivi yâda kompresör çivi tabancası vasıtasıyla tel zımba ile duvara yapılır. Yukarıda ki fotoğraf; 10 mm derzli Çamsan Laminat parke Rustik Meşe’dir.
8 cm süpürgelik ile montaj sonlanmıştır!
Yukarıda ki fotoğraf; 10 …

Laminat parke ile merdiven kaplama

Laminat parke dekoratif bir zemin kaplama malzemesidir.
Laminat parke ürünü ile zemin ve merdiven kaplaması yapılabilir.
Aşağıda laminat parke ürünü ile yapılan merdiven kaplama çalışmasını sizler ile paylaştım. Laminat parke ile merdiven kaplamak için; Merdiven basamakları tam düz ve terazide olmalıdır. Eğer merdiven basamak şapı düzgün atılamamışsa ilk önce merdiven şapı tamiri ve onarımı yapılmalıdır.

Laminat parke merdiven yüzeyine uygun tutkal yada silikon ile yapıştırılır. Merdiven alını ile tabanı arasına “köşe yerine” metal merdiven profili kullanılmalıdır. Çok kalın malzemede lamine gibi; Profilsiz giydirme yapılarak ta montaj tamamlanabilir. En son merdiven duvar dibi ve korkuluk kenarı uygun süpürgelik ve profil ile sonlanır. Laminat parke merdiveni çok dekoratif sıcak ortamlar yaratır. Lüks konut sektöründe ve iş yerlerinde tercih edilerek kullanılır. Merdiven yüksek trafiği olan bir yer olduğu için; Seçilecek laminat parke markası sağlam ve sağlıklı olmalıdır.

MDF Lambri / MDF tavan duvar lambri

Mdf lambri; genel olarak 8 – 11-12 MM aralığında üretilerek satışa sunulur. 18 MM kadar üretimi yapılmaktadır.
Duvar ve ters tavan kaplama için üretilen dekoratif bir malzemedir.
Tavan ve duvarda çok şık, dekoratif görünümü ile göz dolduran, tercih edilen bir üründür. Birçok renk desen seçeneği vardır.
Laminat parke rengiyle çok uyumlu renk ve modelleri vardır.
Laminat parke ile uyumu tercih edilerek satın alınmasının sebebidir.
Cila boya istemeyen, temizliği kolay, parlak, gösterişli bir üründür.
Bir günde montaj sloganıyla satışa sunulur. Montaj sonrası cila atma ve cila kuruması gibi zarureti yoktur.

Montajı kolay ve pratiktir. Önemli olan lambri altındaki ağaç ızgaranın düzgünlüğüdür.
Ağaç dökmeler ip ile teraziye alınmadan mdf lambri montajı yapılamaz.
Çalışan bir üründür. Genleşme boşlukları çok özenilerek bırakılmalıdır.
Aceleyle genleşme boşluğu dikkate alınmadan montajı yapılan MDF lambri kabarma yapacaktır.
Rabıtalı çam tavan lambri kadar asla sağlam ve dayanıklı değildir…

Kalebodur, fayans yüzeylere laminat parke montajı nasıl yapılır?

Kalebodur, fayans yüzeylere laminat parke montajı yapılabilir! Montaj yapılırken dikkat etmeniz gereken kriterler. Kalebodur, seramik taşları arasında; yükseklik, alçaklık, kod farkı bulunmamalıdır.
Kalebodur, seramik yüzeyi tam düz olmalıdır.Kopan, kopmak üzere olan, sallanan kalebodur, seramik zeminde bulunmamalı; varsa tamiri yapılmalıdır. Boşluk varsa uygun dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır.

Kalebodur, seramik kaplı zeminde bulunan; kalebodur, seramik süpürgeliği kesinlikle sökülmelidir.
Söküldükten sonra alçı ile tamiri yapılamalıdır. Unutmayın laminat parke süpürgeliği duvarın şeklini alır. Duvar yamuksa süpürgelikte yamuk şekillenir.
Kalebodur, seramik süpürgeliği yüksektir, laminat parke süpürgeliği bu yüksekliği örtmez, kapatmaz. Dolayısıyla, kalebodur, seramik süpürgeliği önüne yapıştırılan laminat parke süpürgeliği çok çirkin bir görüntü sergiler.Kalebodur, seramik taşları arasında yeterli derz boşluğu bırakılmış olmalıdır.
Düşük bir ihtimal olsa bile; Yeterli derz boşluğu…

Montaj hatası nedeniyle laminat parke ürününün şişmesi, kabarması. Tamir yöntemi!

Laminat parke çalışan bir üründür.
Sıcak bir ortamda genleşme yapar, uzar!
Soğuk bir ortamda daralma yapar, hacmi küçülür!
Laminat parke fabrikaları montaj tavsiyesinde; 15- 20 mm genleşme boşluğu bırakılması gerektiğini şiddetle vurgulamıştır.
Genleşme boşluğu, kapı kasa diplerinde, oda geçişlerinde özenle bırakılmalıdır.
En önemlisi genleşme boşluğunun tüm laminat parke panelleri için geçerli olmasıdır.
Duvar dibine yakın düşen tek bir parça laminat parke paneli dahi, kabarma sorununu yaratabilir.
Dolayısıyla genleşme boşluğu hatalı bırakılmış ise; laminat parke ürünü sorun çıkarır, kabarır, şişer.

Montaj hatası nedeniyle şişen laminat parke tamiri;
Laminat parke hangi sebeple olursa olsun şişme varsa çok acele ustanızı çağırmalısınız.
Eğer geç kalınırsa laminat parkenizde kalıcı yamulmalar olabilir.
Şişmiş durumda olan laminat parke üzerinde gezilme yapılırsa kilit kırılmaları yaşanabilir. Tamiri; Laminat parkenizin süpürgeliklerini zedelemeden sökün!
Duvar dibinde, kapı kasa…