Ana içeriğe atla

İyi bir ahşap parke nasıl olmalıdır?

İyi bir ahşap parke nasıl olmalıdır.

Ahşap parke satın alırken; Satın alacağınız ahşap parke bir takım kriterleri taşıması gerekmektedir.
Eğer bu kalite kriterlerini bilmezseniz satın alacağınız ahşap parke çok kısa zamanda sorun çıkaracaktır.
Bu makalemde fazla ayrıntıya girmeden iyi bir ahşap parke nasıl olmalıdır sorusunun cevabını aşağıda sizlerle paylaştım!Ahşap parke nasıl olmalı, taşıması gereken kriterler nelerdir?

 1. En önemli kriterimiz işimize uygun ağaç cinsini belirlemektir.
  Örneğin; Yüksek yoğunlukta ki insan trafiğinin olduğu bir yerde çam, köknar gibi yumuşak bir ağaç türü seçmek doğru bir karar değildir.
  Yüksek yoğunlukta ki insan trafiğinin olduğu bir yerde meşe, kayın ağacı gibi sert bir ağaç türünün satın alınması en doğru karardır.
  Eğer ahşap parkenin üzeri cila, vernik gibi bir malzeme ile dekoratif sonlandırılacaksa mutlaka bu malzemelerde kullanım maksadına uygun olmalıdır.
  Örneğin; Evinizde kullanacağınız masif parke için çizilmeyen cila mutlaka gerekli değildir, ekonomik durumunuz iyiyse satın alsanız tabi ki daha iyi olur. Fakat çok yoğun trafiğe maruz bir zemininde mutlaka ahşap parke için üretilen çizilmeye dayanıklı bir cila atılmalıdır gibi...
 2. İşinize en uygun ahşap parke modelini seçmelisiniz!
  Örneğin: Bir köy evine rabıtalı çam yada sedir taban döşeme seçebilirsiniz. Fakat dış ortamda, bir bahçede bu parkeyi kullanamazsınız.
  Bahçe için özel üretilmiş ahşap parke ürünleri vardır.
  Yada saunada ne kadar sert olursa olsun meşe masif parke kullanamazsınız. Sauna için özel üretilmiş ahşap parke ürünleri vardır. Yani, doğru yerde doğru ahşap parke modeli satın almalısınız.
 3. İyice kurutulmuş ağaçtan üretilen ahşap parke ürünü satın almak.
  Yaş ağaçtan üretilen ahşap parke ilerleyen zamanda kurumaya ve nem salınımına bağlı açma, aralama ve kavrulma sorunu yapacaktır.
 4. Yüksek teknoloji makine kullanan fabrika ürünü satın almalısınız.
  Eski teknoloji ile üretim yapan ahşap parke fabrikalarının ürünleri gönye sorunları yaşatır.
  Ekonomik ürünler genellikle bu tip fabrikalarda üretilir. Çünkü kaliteli ürün çıkaramaz sınıfı düşük olur. Dolayısıyla fiyatı da ucuz olur.
  Örneğin; Son teknoloji ahşap parke üreten fabrikaların kurutma fırınları olduğu için taslak keresteleri makine ile sıfır hata ile olması gereken nem oranında kurutması gibi...
 5. Satın alacağınız ahşap parkeyi üreten usta kalitesi çok önemlidir.
  Usta, ahşap parkeyi doğru tasnifleyip sınıflara ayırmazsa evsafı bozuk ürün satın almış olursunuz.
  Örneğin; 1. Sınıf ahşap parkeye, ikinci sınıf ahşap parke karıştırılması usta hatasıdır. Bu sorunu yaşamamak için marka değeri olan ahşap parke alın! Örneğin; Şerifoğlu markası gibi...
 6. Ahşap parkenin doğru depolanması muhafaza edilmesi çok önemlidir.
  Yanlış, hatalı istiflenen, depolanan ahşap parke kullanılamaz duruma gelebilir.
  Örneğin: Nemlenmeye bağlı ahşap parkenin küflenmesi, çillenmesi, kararması gibi…
  Bura da önemli olan satıcı bayinin profesyonel olmasıdır, işine hakim ve bilgili olmalarıdır.

Dip not; Satın alırken aldanmamak için satıcı firmanın müşteri referanslarına dikkat etmelisiniz. Geri hizmet anlayışına, misyonuna ne kadar önem verdiğini sorgulamalısınız!

Yorumlar