Ana içeriğe atla

Nem ve rutubet de şişen laminat parke tamiri!

“Rutubete,

Laminat parke ürünü nem ve rutubeti karakteristik özelliği gereği hiç sevmez ve mutlaka deformasyona uğrar.
Deformasyon nem miktarıyla doğru orantılıdır!

Laminat parke üreticileri insanların rahat edebilecekleri oda sıcaklığı ve bağıl nemi dikkate alarak üretim yaparlar.
İnsanlar genellikle 18C- 24C derece ve % 50 - % 60 bağıl nem ortamında rahat edebilirler.
Dolayısıyla, laminat parke fabrikaları yukarıda ki verileri dikkate alarak üretim yaparlar!
Eğer laminat parke montajı yapılacak yerin bağıl nemi, rutubet miktarı yazmış olduğumuz değerlerden fazla ise şişme yapması, kabarması kaçınılmazdır.
Bağıl nem ve rutubet oranı çok yüksek olan zeminlerde laminat parke montajı yapamazsınız!
Mutlaka ilk öncelikli yapmanız gereken; Yüksek olan bağıl nem oranının normale düşmesini sağlamaktır!

Genellikle yeni şap atılan zeminlerde tam kuruma olmadan yapılan laminat parke montajlarında yüksek nem ve rutubetin olması kaçınılmazdır!
Dolayısıyla zemin kaç gün sürerse sürsün tam olarak kurumalıdır.
Nem ölçer ile zemin kontrol edildikten sonra nem normal seviyede ise laminat parke montajı yapılabilir.
Bu kontrol önleyici tedbirdir. Çünkü neme bağlı deformasyonlarda çoğu zaman geç kalınmış, laminat parkenizin tamiri artık mümkün değildir!Laminat parkeniz nem ve rutubete bağlı şişme, kabarma yapmış ise nasıl bir yol izlemelisiniz;
Laminat parkenizin sökülmesi gerekmektedir.
Sökülen laminat parke zemininde neme ve rutubete sorun olan kaynak ivedi tespit edilmelidir.
Pencere diplerinden zemine su sızması mı olmuş yada tuvalet, banyo kapı eşiklerinden montaj sahasına nem geçişleri mi oluyor?
Ya da laminat parke zemini bodrum kat, taban katı gibi bir yer de ve burada havalandırma sorunu olduğu için ortam nem mi üretiyor?
Veya atık su boru hattı, doğal gaz tesisatı hattı zemin şapı içinden geçiyor ve bu hatlarda sızıntımı var?
Bu örnekleri çoğaltabiliriz! Yapmanız gereken ilk önce sorunu tespit etmektir. Sonrada sorunu çözmek!
Sadece laminat parkeyi yenilemek ya da sorunlu parke panellerini yenilemek sadece kısa bir zaman size kazandıracaktır. Daha sonra yine laminat parkeniz deformasyona uğrayacaktır.
Dikkat edin su kaçağı var mı bakın demiyorum, pencere dibinden geçiş yapan bir nem salınımı dahi zaman içerisinde bağıl nemi yükseltecek ve soruna neden olacaktır.
Örneğin balkon kapısında ki mermer eşik zemine yapıştırılırken düzgün montaj yapılmamış ve çepe çevre izolasyonu yapılmamışsa; Siz balkonunuzu yıkarken zamanla orda ki derz dolgusu aşınmaları olabilir ve evinize gözle göremeyeceğiniz nem sızıntısı olabilir.
Siz bunu gözle göremezsiniz ama laminat parkeniz buna tepki verdiğinde anlarsınız.

Laminat parke sökülüp zeminde ki nem sorunu kaynağı bulunup tamiri yapıldıktan sonra artık laminat parke montajını yapabilirsiniz!
Muhtemelen deformasyonun büyüklüğüne göre yenisiyle değişecek parke panelleriniz olacaktır. Yani aynı renk ve desen laminat parke bulmanız gerekmektedir.

Nem sorunu olabileceğini düşündüğünüz zeminlerde normal şilte değil de alüminyum folyolu şilte kullanırsanız daha iyi olur. Ya da 5 mm – 10 mm kapron daha iyi sonuç verecektir. Zemin katların montajında kullanılmalıdır.
Zemin ve bodrum katlarda laminat parke montajı esnasında şilte serilirken birbiri üzerine bindirilmeli hatta koli bandıyla yapıştırılmalıdır.
Zemin ve bodrum katlarda yapabiliyorsanız şilte altına naylon serilerek nem rutubet geçişi azaltılmalıdır. Bunlar sorun olabilecek zeminde tedbir amaçlı yapılır.

Rutubete ve neme bağlı deformasyonlar genellikle kabarma şeklinde değildir; Laminat parke panelleri zeminden nem emerek normal kalınlığından daha fazla kalınlaşacağı için, ve bu kalınlaşma her parke panelinde farklı oranlarda olacağı için tırnak dediğimiz sorun oluşur. Yani parke panelleri arasında kod farkı oluşur laminat parkenizin üzerinde yürürken ayağınız parke paneline takılır.
Bu sorunla karşılaşıldığında nem sorununu çözseniz dahi parkeniz eski kalınlığına bir daha asla dönmez. Hatta tırnak dediğimiz sorunlu parke üzerinde yürürken ayak takılmaları olacağı için zamanla renk desen tabakası oralarda soyulacaktır.

Çözüm; Deformasyona uğrayan parkeler değiştirilecektir.
Sorun sadece örneğin; Pencere dibi, kapı diplerinde ise laminat parkenizin tamamını sökmenize gerek yoktur.
Sadece kısmi sökme yapılarak bozuk parke panelleri tamiri yapılabilir.

Laminat parkenizde çok deformasyon var ve bu gün için değil de ilerleyen zamanda yenilerim diyorsanız! Sadece oluşmuş olan kabarma sorununu gidermek istiyorsanız!
Laminat parke duvar diplerinde ki süpürgelikleri söküp parkenizin duvara değen kısımlarından 15 mm genleşme boşluğu bırakılacak şekilde duvara değen parçayı kesip alın.
Çepe çevre duvar diplerinde ki boşluğu açın! Sonra tekrar laminat parke süpürgeliklerini çakarak montajı sonlandırın.
Yani; Laminat parkenizin duvar diplerine ilk günkü gibi genleşme boşlukları bırakın, duvara değen kesinlikle parke paneli olmamalıdır.
Değen parke paneli kesici bir alet ile yada bir tornavida gibi alete çekiç ile vurularak kırılarak da çıkarılabilir. Önemli olan orda ki genleşme boşluğunu açarak gerilimi almaktır.
Genleşme boşluğu açıldıktan sonra laminat parkenizin üzerinde yürüdüğünüzde eskisi gibi zemin üzerine parkeniz oturarak şişme sorunu gidecektir.
Gerekiyorsa süpürgeliklerinizi değiştirin!

Dip Not; Bu sorunun çözümünde profesyonel yardım almalısınız!
Bu tamir yöntemi neme bağlı deformasyon yeni başladığında yani ilk evresinde fark edileceği için hiç beklemeden laminat parke ustanızı çağırıp neden bu sorun oldu diyerek araştırırsanız birkaç parke paneli değiştirilerek çözülecek bir sorundur.
Geç kalınmaması gerekmektedir.

Yorumlar