Ana içeriğe atla

Üretici gözüyle, kaliteli bir koltuk takımı hangi özellikleriyle nasıl anlaşılır?

“Koltuk
Kaliteli bir koltuk takımı satın alabilmeniz için koltuk takımı hakkında bir takım bilgileri, üretim safhalarını bilmeniz gerekmektedir.
Bu safhaları bilmek sizlere alım gücünüzün belirlediği fiyat aralığına göre, en mükemmel koltuk takımı satın almanızı sağlayacaktır.
Bir ürünü bilinçsiz satın alabilmek için ya marka değerine çok inandığınız bir koltuk takımını satın almalısınız. Ya da mobilya satıcısını çok iyi tanıyıp tavsiyelerine güvenerek alış veriş yapmalısınız.

Koltuk takımı kalite kriterlerini tanıyabilmeniz için aşağıda sizlere; Koltuk takımının üretim aşamalarını teknik terim kullanmadan nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıkladım.

“Koltuk
1-) Koltuk üretiminde kullanılan iskelet kalitesi ve genel yapısı çok önemlidir.
Koltuk iskelet yapısı, ağaç, sunta yada demir profil iskelet olabilir. Dolayısıyla tam kurutulmuş ya da fırınlanmış ahşap gürgen, meşe iskelet kullanılmasını satın alacağınız koltuk takımı için tavsiye ediyorum.
Demir profil koltuk iskeleti her koltuk takımı modeli için yapılamadığı için dolayısıyla çok yaygın kullanılamaz. Çünkü demir iskelete her büküm, her şekil verilemediği için tüm koltuk modellerinin iskeleti demir ile yapılamaz.
Demir profil iskeletli bir koltuk takımı satın alabilirsiniz.
Sunta iskelet koltuk takımını tavsiye etmiyorum. Ekonomik koltuk takımlarında sunta iskelet kullanılabilir fakat kaliteli avangard bir koltuk takımında sunta iskelet kullanılamaz.

2-) Koltuk üretiminde kullanılan süngerin kalınlığı ve kalitesi çok önemlidir.
Koltuk süngeri seçiminde orta sert 32 dansite ve daha yüksek dansite sünger kullanılmasını tavsiye ediyorum.
Gri sünger kullanılmasını, beyaz ve sarı süngerlere göre tavsiye ediyorum. Çünkü genellikle beyaz süngerlerin dansitesi düşüktür.
Süngerde ideal hava geçirgenliği orta sert süngerdir.

“Koltuk
3-) Koltuk üretiminde kullanılan kumaş kalitesi ve kumaşın türü koltuğun görünümü ve dekoratifliği açısından çok önemlidir.
Düşük kaliteli kumaş, koltuk üretiminde maliyet üzerinde çok önemli bir girdi kalemidir. Dolayısıyla her koltuk takımında yüksek kalitede kumaş üretici tarafından kullanılamaz.
Koltuk kumaşı kolay temizlenebilir olmalıdır. Gramajı yüksek, sık dokulu ve üzerine bastırılıp bırakıldığında kırışmamalıdır.

4-) Koltuk üretiminde kullanılan mekanizma ve makas sistemleri çok önemlidir.
Koltuk makası sistemleri, koltuk takımı açılımını ve konforunu belirleyen en önemli mekanizmalardır.
Duvara sıfır makas, sandıklı dediğimiz koltuk takımların da kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda koltuğun arka oturumunun açılımında farklı açılım sistemleri geliştirilmiştir. Tüm bu özelliklerin yanında makas ve mekanizmaların kalitesi ve marka değerine koltuk üreticisinin azami ölçüde dikkat etmesi gerekmektedir.
Koltuk makası arızaları koltuk takımlarında sık görülen arıza biçimidir. Tek çözümü vardır marka değeri olan, üretim tecrübeleriyle sorun çıkarmadığı görülen makas markaları tercihen kullanılmalıdır.

5-) Koltuk takımı üretiminde kullanılan aksesuar ve klapa kalitesi çok önemlidir.
İyi bir koltuk takımında klapa ve dekoratif aksesuar mutlaka kullanılır.
Dolayısıyla bir koltuk takımı üreticisi; Klapa ve aksesuar gibi ayrıntıların kalitesine, şıklığına dikkat ediliyorsa, o koltuk takımı kaliteli bir koltuk takımıdır.

6-)Koltuk takımı üretiminde kullanılan ayak yapısı, cinsi çok önemlidir.
Satın alacağınız koltuk takımının ayaklarının plastik ayaklı olmamasına dikkat edin. İyi bir koltuk takımı ayağı boyalı ahşap bir ayak olması gerekmektedir.
Maliyetleri düşürebilmek için koltuk üreticileri ekonomik gruplarında plastik ayak kullanmaktadır.

7-) Koltuk takımı modeli seçerken, koltuk modelinin ihtiyacınıza uygun olmasına kesinlikle çok dikkat etmelisiniz.
Evinizde ki çocuk sayısına, koltuk takımını kullanacak olan aile bireylerinin yaş grubuna göre seçiminizi yapmalısınız.
Örneğin; Çok çocuklu bir aileye çok dikişli, çok aksesuarlı bir koltuk takımı modelini tavsiye etmiyorum. Çünkü çocukların koltuk üzerinde yapacakları yoğun hareket dikişlerin açmasına sebep olacaktır.

8-) Koltuk takımı üretiminde ki işçilik kalitesi, koltuk takımının en önemli kalite kıstaslarından birisidir.
Unutmayın iyi bir malzeme kötü bir usta elinde şık olmayan bir üretim ile sonlanabilir.
Yine kötü bir malzeme iyi bir usta elinde çok dekoratif şık sonuçlar ile sonlanabilir.

Daha fazla bilgi için Dekorasyon Trendi YouTube kanalımızda yayınladığımız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz!


Harika bir chester koltuk takımı modeli!


Yorumlar