Ana içeriğe atla

Yatak odası mobilyası seçerken nelere dikkat edilmelidir?

“Yatak

Hiç şüphesiz evimizde en önemli rolü olan odamız ve mobilyanız yatak odası ve mobilyasıdır.
Çünkü günün tüm yorgunluğunu atabilmeniz için iyi bir şekilde tasarlanmış, dinlendirici bir yatak odası ve mobilyasına ihtiyaç vardır.
Dolayısıyla yatak odası tasarlarken ve yatak odası mobilyası satın alırken ilk önce amaca uygun bir mobilya seçimi yapmanız gerekmektedir.

Kaliteli bir yatak odası mobilyası satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?
Yatak odası mobilyası satın alırken öncelikle yatak odası dolabı, karyolası, yatağı, başlığı, komidinleri ve şifonyeri ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır.
Örneğin; Yatak odası dolap ebadı, iç bölme biçimi ihtiyacınıza uygun olmalıdır. Çok miktarda asılması gereken eşyanız varsa; Askılık kısmı hem sağlam hem de büyük tasarlanmış bir dolabınız olmalıdır gibi…
Ya da; Küçük bir yatak odanız varsa ve mobilyanız iç, içe olacak ise sürgülü kapak bir yatak odası dolabı seçimi yaparak odanızı daha ferah kullanabilirsiniz gibi…
İlk önce yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, size maksimum faydayı sağlayacak, amaçlarınıza hizmet edebilecek bir yatak odası modeli seçimi yapmalısınız.

Yatak odası modelinizi ihtiyaçlarınıza göre belirlediniz.
Sıra geldi yatak odası mobilyası üretiminde kullanılan hammadde kalitesine.
Yatak odası üretiminde en önemli hammadde girdisi sunta ve türevleri olan hammaddedir.
Yatak odası mobilyasında kullanılan malzeme kalitesini ilk bakışta sizlerin anlama bilgi ve beceriniz yoktur.
Örneğin; Bir yatak odası mobilyasının kapağı hammaddesi ldf, mdf, hdf, suntalam , high gloss, mebran, akrilik olabilir…
Bu malzemeleri mobilya sektörüyle ilişiği olmayan bir kişinin anlama ihtimali yoktur.
Mobilyanın kalitesini anlamak için; Mobilya ürününün geneline bakıp kıyas yapmanız gerekmektedir. Örneğin;
Yatak odasında kullanılan yan malzeme kalitesine, hırdavat kalitesine dikkat etmelisiniz. Çünkü üretim maliyetini düşürmek için düşük yoğunlukta ldf kullanan bir yatak odası üreticisi, bu yatak odasına kaliteli kulp ve aparat kesinlikle kullanarak maliyet yükseltmez. Dolayısıyla kalitesiz kulp, hırdavat kullanılarak üretilen bir yatak odasının sunta ham maddesi de kalitesizdir düz mantığını kullanabiliriz.
Ya da aynı görünüme sahip iki yatak odasının birisinin fiyatı diğerinin yarı fiyatında ise bunun sebebini çok iyi araştırmak lazımdır. Çünkü internet üzerinde, düşük yoğunlukta ldf ile üretilen modüler dolaplar da çok ekonomik fiyatlarda satılıyor algısı yapılmaktadır.

“Yatak

Satın alacağınız yatak odası mobilyasının derinliğine çok dikkat etmelisiniz; Normalde dolap derinliği 50- 55 cm arasında olmalıdır. Kullanım amacınıza göre 60 cm derinlikte de modüler dolap satın alabilirsiniz.

Yatak odası mobilyasının ebatlarını üretici firma küçültülerek maliyeti yarı yarıya düşürülebilir. Dolayısıyla iki ayrı yatak odası mobilyasını fiyat olarak kıyaslanırken ölçü ve ebatlarının da karşılaştırmasını yapmalısınız.
Örneğin: Yüksekliği 220 cm olan bir modüler dolap ile yüksekliği 200 cm olan modüler dolap maliyeti aynı değildir.

“Yatak

Yatak odası mobilyasında kullanılan kulp, menteşe, ray gibi malzemelerin kalitesi, üretim maliyetini arttıran girdilerdir.
Dolayısıyla kalitesiz bir yatak odası takımında, kalitesiz kulp, menteşe, ray gibi hırdavat malzemeleri kullanılacaktır.
Yatak odası mobilyasında ki çekmeceleri, kapakları açıp kapatarak hırdavat kalitesini test edebilirsiniz.
Yine sürgülü kapak yatak odası dolabının kapağı açılıp kapatılarak genel kalitesini çok kolay bir denemeyle anlaşılabilir. Frenli sistem bir sürgülü kapak ile frensiz sürgülü kapak dolabın maliyeti farklıdır. Tabi kalitesi de farklıdır. Frenli sürgülü kapak dolap satın almalısınız!
Kulp kalitesini gözler kesinlikle ayırt edebilir. Önemli olan körü körüne sadece ucuz diye bir mobilya seçimi yapmamaktır.

Yatak odası dolabının ayaklarına dikkat edin; Ahşap boyalı bir ayak mı kullanılmış yoksa plastik ayak mı tercih edilmiş. Ya da hiç ayak kullanılmadan yatak odası dolabınız doğrudan zemin üzerine mi konulmuş?
Ahşap ayak modüler dolaba sahip bir yatak odası takımı satın almanızı tavsiye ediyorum.

“Yatak

Eğer yatak odası dolabınız sürgülü kapak bir dolap ise; Sürgülü ray siteminin dıştan mı, içten mi sürgülü olduğuna dikkat edin. Çünkü içten sürgülü bir dolap kapak sistemi kolay, kolay ray yolundan kapak çıkma arızası vermez.
Fakat dıştan sürgülü kapak ray sisteminde ise; Ray yoluna eşya düşmesinde üzerinden kapak geçemeyerek kapak ray yolundan çıkabilir.

Yatak odası mobilyasının yatak kısmı bazalı mı , yoksa karyolalı mı olmalıyı ihtiyaçlarınıza göre iyi düşünmelisiniz. Tavsiyem bazalı bir yatak odası takımı satın almanızdan yanadır. Çünkü daha sağlam ve dayanıklıdır.

Komidin ve şifonyerlerin yatak odası takımına uyumuna ve kalitesine azami dikkat etmelisiniz.
Komidin yüksekliği yatağınızdan yüksek olmamalıdır. Yine yatağınızdan çok aşağıda da olmamalıdır.
Şifonyer zarifliği, dekoratifliği ve işlevselliği çok önemlidir.


Daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıda Dekorasyon Trendi YouTube kanalımızda yayınladığımız videomuza bakabilirsiniz.
Dekorasyon Trendi YouTube kanalımıza abone olun.


Yorumlar